Napój, sok czy nektar – co jest najzdrowsze i zasługuje na naszą uwagę?

Wchodząc do sklepu, od razu w nasze oczy rzucają się rozmaite płyny owocowe zamknięte w kartonach. Nazwy, które się na nich znajdują, są bardzo różne. Kupić możemy sok, napój oraz nektar. Wiele osób, którym zależy na zdrowym odżywianiu zastanawia się nad tym, który z wymienionych napoi jest najzdrowszy. Spróbujmy znaleźć odpowiedź.

Sok

cookandlove.pl - sklep

Teoretycznie jest najzdrowszy. Niestety, to, co możemy znaleźć na sklepowych półkach tak naprawdę trudno nazwać sokiem. Zamknięte w kartonach gotowe soki owocowe produkuje się najczęściej z koncentratu owocowego. Świeże, aromatyczne i pełne witamin owoce są więc zastępowane owocową pulpą, w której witamin nie ma już zbyt wiele. Do tego dochodzi dodatek cukru, którego w sokach owocowych jest naprawdę sporo. W efekcie zamiast bomby witaminowej otrzymujemy słodki płyn, który tylko z nazwy jest sokiem owocowym.

Nektar

Pod tą nazwą kryje się sok, który został rozcieńczony wodą. Zgodnie z obowiązującym w naszym kraju prawem nektar musi być pozbawiony sztucznych barwników i substancji konserwujących. Nie mogą znajdować się w nim także barwniki. Co jest wadą nektaru? Aktualne normy pozwalają na ogromny dodatek cukru. W efekcie nektar dostarcza go jeszcze więcej niż sok. Nektary nie powinny być wybierane przez osoby dbające o linię, a także diabetyków. Powodują gwałtowny skok poziomu glukozy we krwi. Nie sprzyjają walce z nadmiernymi kilogramami, mogą wręcz powodować tycie.

Napój

Produkuje się je z soku. W tych z wyższej półki cenowej znaleźć można jedynie dwadzieścia procent soku owocowego. W tych uznawanych za gorsze zawartość soku może nie przekraczać nawet pięciu procent. Napoje są więc tak naprawdę produktami chemicznymi, w których nie brakuje barwników, konserwantów oraz sztucznych aromatów. Nie mają nic wspólnego ze zdrowiem. Dostarczają ogromnych ilości cukru, który jest wrogiem szczupłej sylwetki. Pite w dużych ilościach mogą prowadzić do rozwoju cukrzycy insulinozależnej.

Postaw na własnoręcznie przygotowany sok z wyciskarki

Jeżeli chcesz mieć pewność, że sięgasz po produkt zdrowy i pełnowartościowy, przygotuj sok samodzielnie. Idealnym urządzeniem okazuje się być wyciskarka do soków. Obecnie kupić ją można bez żadnych problemów. Z jej pomocą sok można przygotować nie tylko z owoców, ale również warzyw, a nawet ziół. Daje to ogromne możliwości i sprawia, że codziennie pić można smaczne mieszanki dostarczające witamin i minerałów. Sok z wyciskarki można przechowywać w lodówce nawet czterdzieści osiem godzin. Z powodzeniem można więc przygotować jego nieco większą ilość na zapas. Soki z wyciskarki nie utleniają się zbyt szybko. Dzięki temu nie tracą witamin i minerałów, na których zależy nam najbardziej.

Wyciskarka do soków to urządzenie, w które powinni zainwestować wszyscy miłośnicy soków. Z jej pomocą można przyrządzać pyszne mikstury owocowo – warzywne, a nawet dodawać do nich zioła. Soki są smaczne, pełnowartościowe i przez długi czas zachowują swoje właściwości. Do tego koszt ich przygotowania jest dużo mniejszy niż koszt zakupu gotowego soku w sklepie.
Nie prowadź w czasie burzy
Budowanie swojego gniazda w wielu przypadkach nie jest szybkie, nieraz wypada wyczekiwać i parę lat. Ale gdy w końcu ktoś otrzyma własne m, to się nie posiada z radości. Cieszy się, że tułaczy byt się zamyka, że w tym momencie czeka wygoda. Takie chwile warte są pieniędzy nawet...
Komu zlecić transport zwłok za granicą?

Jedną z niezbędnych części przygotowań do pochówku zmarłej osoby są kwestie związane z transportem zwłok. W przypadku gdy w grę wchodzi transport na terenie kraju, przewoźnikowi wystarczy odpowiedni pojazd i dokumenty pozwalające na przewóz. Sprawa komplikuje się jednak w...

Stomatolog. Wizyta kontrolna nie boli
Stomatologia to skomplikowana specjalizacja lekarska, niemniej jednak opłacalna, ponieważ każdy człowiek ma uzębienie i każdy musi nieraz wybrać się do dentysty. W związku z tym jest to zawód, który jest tytułowany zawodem przyszłościowym, toteż wielu młodych ludzi preferuje ten...