Napój, sok czy nektar – co jest najzdrowsze i zasługuje na naszą uwagę?

Wchodząc do sklepu, od razu w nasze oczy rzucają się rozmaite płyny owocowe zamknięte w kartonach. Nazwy, które się na nich znajdują, są bardzo różne. Kupić możemy sok, napój oraz nektar. Wiele osób, którym zależy na zdrowym odżywianiu zastanawia się nad tym, który z wymienionych napoi jest najzdrowszy. Spróbujmy znaleźć odpowiedź.

Sok

cookandlove.pl - sklep

Teoretycznie jest najzdrowszy. Niestety, to, co możemy znaleźć na sklepowych półkach tak naprawdę trudno nazwać sokiem. Zamknięte w kartonach gotowe soki owocowe produkuje się najczęściej z koncentratu owocowego. Świeże, aromatyczne i pełne witamin owoce są więc zastępowane owocową pulpą, w której witamin nie ma już zbyt wiele. Do tego dochodzi dodatek cukru, którego w sokach owocowych jest naprawdę sporo. W efekcie zamiast bomby witaminowej otrzymujemy słodki płyn, który tylko z nazwy jest sokiem owocowym.

Nektar

Pod tą nazwą kryje się sok, który został rozcieńczony wodą. Zgodnie z obowiązującym w naszym kraju prawem nektar musi być pozbawiony sztucznych barwników i substancji konserwujących. Nie mogą znajdować się w nim także barwniki. Co jest wadą nektaru? Aktualne normy pozwalają na ogromny dodatek cukru. W efekcie nektar dostarcza go jeszcze więcej niż sok. Nektary nie powinny być wybierane przez osoby dbające o linię, a także diabetyków. Powodują gwałtowny skok poziomu glukozy we krwi. Nie sprzyjają walce z nadmiernymi kilogramami, mogą wręcz powodować tycie.

Napój

Produkuje się je z soku. W tych z wyższej półki cenowej znaleźć można jedynie dwadzieścia procent soku owocowego. W tych uznawanych za gorsze zawartość soku może nie przekraczać nawet pięciu procent. Napoje są więc tak naprawdę produktami chemicznymi, w których nie brakuje barwników, konserwantów oraz sztucznych aromatów. Nie mają nic wspólnego ze zdrowiem. Dostarczają ogromnych ilości cukru, który jest wrogiem szczupłej sylwetki. Pite w dużych ilościach mogą prowadzić do rozwoju cukrzycy insulinozależnej.

Postaw na własnoręcznie przygotowany sok z wyciskarki

Jeżeli chcesz mieć pewność, że sięgasz po produkt zdrowy i pełnowartościowy, przygotuj sok samodzielnie. Idealnym urządzeniem okazuje się być wyciskarka do soków. Obecnie kupić ją można bez żadnych problemów. Z jej pomocą sok można przygotować nie tylko z owoców, ale również warzyw, a nawet ziół. Daje to ogromne możliwości i sprawia, że codziennie pić można smaczne mieszanki dostarczające witamin i minerałów. Sok z wyciskarki można przechowywać w lodówce nawet czterdzieści osiem godzin. Z powodzeniem można więc przygotować jego nieco większą ilość na zapas. Soki z wyciskarki nie utleniają się zbyt szybko. Dzięki temu nie tracą witamin i minerałów, na których zależy nam najbardziej.

Wyciskarka do soków to urządzenie, w które powinni zainwestować wszyscy miłośnicy soków. Z jej pomocą można przyrządzać pyszne mikstury owocowo – warzywne, a nawet dodawać do nich zioła. Soki są smaczne, pełnowartościowe i przez długi czas zachowują swoje właściwości. Do tego koszt ich przygotowania jest dużo mniejszy niż koszt zakupu gotowego soku w sklepie.
Nowy samochód do firmy
Terminem leasing charakteryzuje się międzybankowy rynek pieniężny, który istnieje w dowolnym państwie. Platforma leasing ma wielkie znaczenie dla gospodarki. W sektorze leasing, kursy po jakich zamienia się walutę krajową na zagraniczne waluty zamienne są istotnym wyznacznikiem, który...
Hostel dla kierowców
Uplanowanie wypadu na parę dni wskazane jest ruszyć przynajmniej od wynajęcia noclegu. Takie miasta, jak Kraków, Gdańsk, Poznań czy Wrocław pochłaniają przynajmniej trzech dni, by móc je odpowiednio poznać. Ktoś, kto ceni podróże po polskich regionach, bez wątpienia będzie...
Okna plastikowe do warsztatu samochodowego
Okna mają ogromny wpływ nie tylko na prezencję domu, ale przede wszystkim na właściwości termiczne budynku. Dlatego zakup okien powinniśmy poprzedzić głębokim zastanowieniem. Trzeba poznać zdanie profesjonalistów i dostosować każde z okien w domu do indywidualnych warunków. Przede...